Northrop Grumman w Polsce

IAMD Battle Command SystemHighly Adapable Multi-Mission Radar (HAMMR)AN/TPS-80 Ground/Air Task Oriented Radar (G/ATOR)ARCIMSIAMD Battle Command System

IAMD Battle Command System

Highly Adapable Multi-Mission Radar (HAMMR)

AN/TPS-80 Ground/Air Task Oriented Radar (G/ATOR)

ARCIMS

IAMD Battle Command System


Northrop Grumman jest zaangażowany w działania na rzecz zapewniania potencjału i świadczenia usług spełniających potrzeby i wymogi państwa polskiego w zakresie obronności. Przykładamy również wagę do współpracy i współdziałania z polskim rządem i przemysłem w celu dostarczania zaawansowanych i sprawnych rozwiązań, które odzwierciedlają nasze wzajemne zobowiązanie do stworzenia odpowiednich warunków siłom koalicji i zapewnienia wewnętrznego bezpieczeństwa Polski oraz w ramach paktu NATO.

Główne programy i inicjatywy obejmują:

Zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS: Koncepcja „any sensor, best shooter”.

W ramach dokonywania modernizacji swoich sił zbrojnych, polski rząd wybrał najnowocześniejszy zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS), opracowany w ramach programu Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD), który ma służyć jako centralny element strategii modernizacji w zakresie zdolności obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Northrop Grumman dostarczy najbardziej zaawansowany i sprawny system C4I dla programu IAMD w Polsce, który stanowi podstawę wyposażenia sił obrony powietrznej i przeciwrakietowej armii amerykańskiej. Nasze podejście do integracji czujników, broni oraz narzędzi sterowania i kontroli (C2) jest zorientowane na zmiany. Prawdziwie otwarty system IBCS opracowany dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych zapewnia najwyższej klasy środowisko oferujące niezależną integrację czujników i strzelców. Pełniąc funkcję centrum dowodzenia systemami obrony powietrznej i przeciwrakietowej C2, system IBCS przenosi powszechny obraz działań operacyjnych na nowy poziom i gwarantuje niezrównaną elastyczność w zakresie różnorodnych działań operacyjnych i modernizacji w przyszłości.

Dlaczego IBCS:

 • Interoperacyjny: Najnowocześniejszy system IBCS zapewni interoperacyjność z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, NATO i koalicji.
 • Skalowalny: IBCS umożliwia opracowywanie bardziej elastycznych projektów obrony, pozwalając na rozlokowywanie mniejszych oddziałów przy jednoczesnym poszerzeniu obszarów ochrony.
 • Otwarty: Skalowalna i otwarta architektura systemu IBCS daje możliwość skutecznej integracji wielorakich i odmiennych rodzajów czujników i broni. Możliwe jest wprowadzenie odrębnych czujników i rodzajów broni jako elementów składowych sieci w razie potrzeby i w razie ich dostępności.
 • Atrakcyjny cenowo: System IBCS pozwala na racjonalną kosztowo integrację bieżących i możliwych do zastosowania w przyszłości czujników i rodzajów broni w celu obrony przed coraz bardziej złożonymi zagrożeniami.
 • Sprawny: System IBCS oferuje polskim żołnierzom walczącym w oddziałach obrony powietrznej i przeciwrakietowej najnowocześniejszą technologię oraz przystępny kosztowo sposób osiągnięcia najwyższej sprawności w tym zakresie na świecie.
 • Bezpieczny: Northrop Grumman jest wiodącym dostawcą rozwiązań cybernetycznych dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wspólnoty wywiadów, agencji federalnych i cywilnych oraz państw sojuszniczych na całym świecie. Jako uznany lider w dziedzinie rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego, od początku prac projektowych nad systemem IBCS skupiamy się na jego zdolnościach w zakresie cyberobrony.

Aby uzyskać więcej informacji:


Pozostałe możliwości

F-35 Lightning II to naddźwiękowy, wielozadaniowy samolot myśliwski o cechach utrudnionej wykrywalności („stealth”) zaprojektowany pod kątem realizacji zapotrzebowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i sojuszniczych sił zbrojnych z całego świata na atrakcyjny cenowo samolot wielozadaniowy kolejnej generacji. Firma Northrop Grumman to główny członek prowadzonego przez koncern Lockheed Martin zespołu konstrukcyjnego, który zajmuje się projektowaniem i produkcją trzech wersji F-35. F-35A to odmiana o konwencjonalnym starcie i lądowaniu CTOL (Conventional Take-Off and Landing), F-35B jest samolotem krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL (Short Take-Off and Vertical Landing), a F-35C to samolot pokładowy CV (Carrier Variant). Kluczowa rola Northrop Grumman w rozwoju, demonstracji i produkcji F-35 obejmuje:

 • Produkcję sekcji środkowej kadłuba i elementów kompozytowych takich jak poszycie skrzydeł, gondole i pokrywy dostępu
 • Projektowanie i produkcję radaru kierowania ogniem AN/APG-81 z anteną z aktywnym, sterowanym elektronicznie skanowaniem fazowym AESA (Active Electronically Scanned Array)
 • Projektowanie i produkcję systemu nawigacyjno-celowniczego AN/AAQ-37 z optoelektronicznym system wykrywania DAS (Distributed Aperture System)
 • Projektowanie i produkcję pakietu awioniki AN/ASQ-242 CNI (Communications, Navigation and Identification)
 • Opracowanie oprogramowania pod kątem systemów realizacji zadań bojowych i planowania misji
 • Opracowanie oprogramowania dla systemu szkolenia pilotów i obsługi technicznej

AN/TPS-80 G/ATOR: Jedno narzędzie, wiele misji. Wysoce wydajny, wielozadaniowy radar o polu widzenia 360 stopni, wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym, posiadający udowodnioną zdolność wykrywania, śledzenia i dostarczania wysokiej jakości informacji o szerokim spektrum zagrożeń, w tym o stałopłatowych statkach powietrznych, helikopterach, pociskach manewrujących, taktycznych rakietach balistycznych, bezzałogowych systemach autonomicznych, a także rakietach, pociskach artyleryjskich i moździerzowych. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji.


HAMMR: Lepsze możliwości przetrwania oraz elastyczność w doborze zadań. Oferujący duże możliwości przystosowania wielozadaniowy radar (HAMMR) firmy Northrop Grumman obejmuje lekki, kompaktowy, naziemny i wielozadaniowy radiolokator kierowania ogniem AN/APG-83, z funkcją aktywnego skanowania elektronicznego; AN/APG-83 jest wytwarzany na pełną skalę dla amerykańskiego sektora obronnego oraz dla wielu klientów międzynarodowych. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji.


System wykrywania min AQS-24B: Zaawansowane możliwości i wydajność umożliwiająca podjęcie obecnych i przyszłych wyzwań stojących przed marynarką amerykańską i siłami międzynarodowymi w zakresie wykrywania min. Northrop Grumman może poszczycić się trzema dekadami doświadczenia w dziedzinie systemów przeciwdziałania minom lotniczym instalowanych na statkach, wyposażając je w 31 systemów tego typu. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji.


Longbow: Radiolokator kierowania ogniem Longbow oraz jego odpowiednik bojowy, kierowany radarem pocisk samonaprowadzający Longbow Hellfire, umożliwia potężnemu helikopterowi bojowemu Apache wykrywanie, klasyfikowanie i nadawanie priorytetu celom naziemnym w dzień i w nocy oraz w warunkach złej widoczności; dzięki temu może on atakować te cele z dokładnością co do milimetra, z odległości, które gwarantują bezpieczeństwo załodze. Kliknij aby uzyskać więcej informacji.


Northrop Grumman w Polsce

Tony Housh
+48 604 430 633