Obrona tego, co najważniejsze

W naszym polskim biurze praca nad systemem IBCS jest sprawą osobistą

Autor: Andrew Clark

Kierownik operacyjny w firmie Northrop Grumman Polska Maciek Kowalski czuje, że jego dom jest na celowniku. Teoretyczny atak na Polskę stał się dla niego bardzo rzeczywisty po przeczytaniu tekstu na temat obrony powietrznej kraju, który wskazywał, że jego całe życie jest w zasięgu niszczycielskiego ataku rakietowego.

„Prawie każde pole rażenia przecinało się z miejscem, gdzie pracuję, mieszkam lub jeżdżę na wakacje" – powiedział Maciek. „Zagrożenie bardzo się urzeczywistnia, kiedy widzisz, że potencjalne niebezpieczeństwo dotyka przestrzeń, w której żyjesz ty, twoje dzieci i twoi najbliżsi”.

Maciek należy do zespołu, który uruchamia w Polsce system IBCS, czyli Zintegrowany System Dowodzenia Walką korporacji Northrop Grumman. System IBCS to przełomowy system o niezrównanych zdolnościach do wykrywania, identyfikowania, namierzania i eliminowania zagrożeń lotniczych i rakietowych. Umożliwia efektywniejsze zbieranie danych z połączonych sieci, zwiększając świadomość sytuacyjną i wydłużając czas na podjęcie decyzji. Amerykańskie Siły Zbrojne zatwierdziły system do produkcji pełnoskalowej i stwierdziły jego wstępną gotowość operacyjną. Polska wersja systemu stanie się w pełni operacyjna późną jesienią tego roku.

„Naprawdę potrzebujemy systemu IBCS, w pełni operacyjnego i chroniącego nasze niebo. W naszym kraju [w ubiegłym roku] z powodu zabłąkanego pocisku zginęły dwie osoby” – dodaje Maciek. Instalacja systemu IBCS całkowicie zmieni sytuację, zarówno w kwestii ochrony domu Maćka jak i globalnego bezpieczeństwa.

Dla rodziny i ojczyzny

Kiedy sąsiadująca z Polską Ukraina została zaatakowana przez Rosję w 2022 roku, Maciek ze swoim szwagrem natychmiast pojechali na polsko-ukraińską granicę, aby ratować przyjaciół z Kijowa, których życiu zagrażało niebezpieczeństwo.

„To były intensywne 24 godziny” – wspomina Maciek.

Maciek mówi, że w obliczu obecnych wyzwań to jego dzieci zadały mu najtrudniejsze pytanie: czy jesteśmy bezpieczni?

„Moje dzieci są jeszcze bardzo małe, ale mają znajomych, którzy przybyli z Ukrainy po rosyjskiej inwazji. Te dzieci przeżyły wszystko to, co widzimy w wiadomościach” – dodaje. „Moje dzieci pytały, co się dzieje i czy to samo zdarzy się u nas. Niewyobrażalnie trudno było im wytłumaczyć, że jesteśmy tutaj bezpieczni i że w naszym kraju sytuacja jest inna. System IBCS zagwarantuje nam narzędzia konieczne do skutecznej obrony naszego kraju w najbliższych latach”.

white man in black shirt

Ochrona Polski

Jako kierownik operacyjny Maciek nadzoruje współpracę międzynarodowego zespołu techników, mechaników i personelu logistycznego, którzy wspólnie pracują nad IBCS. Będąc częścią Northrop Grumman od czterech lat, Maciek zajmował się różnymi sprawami, od organizacji zakwaterowania i transportu po pracę z technikami w terenie.

„IBCS to niesamowicie zaawansowany system obsługiwany przez wyszkolonych żołnierzy i personel techniczny. Potrzeba naprawdę dużo pracy, aby umożliwić takie wsparcie" – dodaje, zwracając uwagę, że Polska jest pierwszym międzynarodowym klientem korzystającym z IBCS.

W przeciągu ostatnich dwóch lat liczba pracowników Northrop Grumman działających w Polsce powiększyła się z siedmiu do siedemdziesięciu. Wszystkich łączy jeden cel, czyli powodzenie programu IBCS.

„Nietrudno zobaczyć prawdziwą pasję u osób dołączających do zespołu lub wspierających różne obszary umożliwiające pracę i skuteczne funkcjonowanie IBCS w Polsce” – wyjaśnia Maciek. „IBCS daje polskiej armii zdolność integracji lokalnych czujników, lokalnych strzelców i operacji całego systemu. Myślę, że to właśnie to daje Polsce prawdziwe bezpieczeństwo”.

Maciek stwierdza, że system IBCS to początek nowego rozdziału w polskiej historii, dzięki któremu kraj będzie mógł się lepiej bronić.

„Cieszy mnie ogromnie, że mogę powiedzieć swojej żonie, dzieciom i znajomym, że będziemy dysponować tym znakomitym systemem i jesteśmy bezpieczni” – podsumowuje Maciek.Dowiedz się więcej o naszej pracy nad IBCS lub sprawdź, czym zajmujemy się w Northrop Grumman.