Northrop Grumman w Polsce

Northrop Grumman w Polsce

Integracja, modernizacja, bezpieczeństwo Polski.

Strategiczne położenie Polski na rozdrożu między Europą Wschodnią i Zachodnią wymaga silnego systemu obrony narodowej zapewniającego bezpieczeństwo Państwu i jego obywatelom. Northrop Grumman z dumą podejmuje współpracę z polskim rządem zmierzającą do modernizacji jego zdolności obronnych.

Rozumiemy potrzebę i związane z nią wymagania sił zbrojnych w zakresie systemów i zdolności, które połączą wszystkie rodzaje wojsk i zapewnią interoperacyjność z siłami sojuszniczymi NATO. Jesteśmy na najlepszej drodze, by pomóc w budowaniu suwerennych zdolności obronnych państwa we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, w ramach umów offsetowych i wspierając polską bazę przemysłową.

Z Polską związaliśmy się długoterminowo. Nasza firma i jej pracownicy są gotowi nie tylko wspierać wysiłki państwa polskiego w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, ale także aby stać się częścią jego życia gospodarczego i społecznego.

white woman drawing with fingers on a digital whiteboard

WIIS Poland – Northrop Grumman STEM Mentoring Program 2022-2023

Promowanie roli kobiet w dziedzinie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa

Ten sponsorowany przez Northrop Grumman program jest skierowany do studentek oraz młodych absolwentek kierunków STEM (science, technology, engineering and mathematics) z polskich uczelni, zainteresowanych kontynuowaniem swojej przyszłej kariery w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, obronności i pokoju. Program ma na celu zgromadzić 10 utalentowanych uczestniczek oraz 10 doświadczonych mentorek podczas trwającego 12 miesięcy kursu, opartego na indywidualnym mentoringu, szkoleniach umiejętności, wizytach studyjnych oraz uczestnictwie w Warsaw Security Forum 2023.

Tutaj znajdziesz formularz zgłoszeniowy dla uczestników oraz więcej informacji o programie

WISŁA

forking loading equipment on a truck

Integrated Battle Command System (IBCS)

Polskie władze wybrały zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej IBCS jako kluczowy element strategii modernizacji i programu obrony powietrznej średniego zasięgu kr. Wisła, stając się pierwszym międzynarodowym partnerem, który pozyskał tę przełomową technologię wojskową.

IBCS to system o otwartej architekturze programowo-sprzętowej, który integruje i optymalizuje wykorzystanie „każdego sensora, najlepszego efektora” (every-sensor/best-effector) w sieciocentrycznej sieci prowadzenia ognia IFCN (Integrated Fire Control Network) pozwalającej na wykrywanie, rozpoznanie, śledzenie i pokonywanie celów lotniczych i rakietowych.

Odporna, otwarta, modułowa i skalowalna architektura systemu stanowi fundament stworzenia w pełni zintegrowanej sieci łączącej wszystkie dostępne w przestrzeni walki zasoby, niezależnie od źródła, rodzaju sił zbrojnych czy domeny. IBCS pozwala na skuteczną i nisko-kosztową integrację bieżących i przyszłych systemów, włącznie z tymi, które wykorzystują protokół IP, z systemami przeciwdronowymi, samolotami 4. i 5. generacji, satelitami itd.

IBCS

Kluczowe zdolności w Polsce:
Zaawansowane systemy uzbrojenia

tank with large gun on top

Automatyczna armata Bushmaster

Northrop Grumman od dawna współpracuje z polskimi Wojskami Lądowymi zaopatrując je w automatyczna armatę MK44 30x173mm Bushmaster zintegrowaną z bojowym wozem piechoty KTO Rosomak produkowanym przez Polską Grupę Zbrojeniową. Integracja z KTO Rosomak czyni z Polski największego użytkownika o najliczniejszej bazie zainstalowanych armat MK44 Bushmaster na świecie. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia zarówno przewagi bojowej, jak i interoperacyjności z narodami sojuszniczymi. MK44 jest aktualnie integrowana z nowymi bojowymi wozami piechoty Litwy. Natomiast US Army doposażyła flotę pojazdów Stryker należących do II Pułku Kawalerii stacjonującego w Niemczech w armaty napędowe XM813, będące wariantem MK44 o bardziej masywnej lufie, podwójnych amortyzatorach odrzutu, i możliwości wykorzystania produkowanej przez naszą firmę amunicji programowalnej (MK310).

Polska jest również największym odbiorcą usług posprzedażowych firmy Northrop Grumman. Każdego roku świadczymy usługi serwisowe, realizujemy szkolenia dla użytkowników i dostarczamy części zamienne, aby utrzymać należącą do wojsk lądowych flotę Rosomaków w gotowości bojowej.

Więcej informacji na temat automatycznych armat Bushmaster tutaj
military fighter jet about to fire missile

Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM)

Northrop Grumman, producent efektywnych kosztowo systemów uderzeniowych nowej generacji, oferuje uzbrojenie zdolne przełamywać systemy antydostępowe A2/AD i zapewniać – poprzez eliminację nowoczesnych systemów obrony powietrznej przeciwnika – swobodę manewru w połączonych wielodomenowych operacjach wojskowych.

AARGM to rewolucyjny pocisk rakietowy średniego zasięgu typu powietrze-ziemia ze zdolnością wykrywania, rozpoznawania, namierzania i niszczenia środków obrony powietrznej rozmieszczonych w systemach antydostępowych (A2/AD) przeciwnika oraz innych przemieszczających się celów krytycznych czasowo.

Unikalne zdolności bojowe AARGM znacząco zwiększają prawdopodobieństwo skutecznego rażenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia szkód niepożądanych i eliminują potrzebę prowadzenia ciągłego obezwładniania systemów obrony powietrznej w czasie operacji. Jest to możliwe dzięki osiągniętej przez AARGM zdolności do niszczenia obrony powietrznej przeciwnika (Destruction of Enemy Air Defense – DEAD) – co można przeciwstawić oferowanej przez pociski wcześniejszej generacji HARM zdolności obezwładniania obrony powietrznej przeciwnika (Suppression of Enemy Air Defense – SEAD).

Bezzałogowe systemy powietrzne

small unmanned aircraft in the air

Bat – BSP

Bat to przystępny cenowo, wielozadaniowy, bezzałogowy system powietrzny (BSP) średniego pułapu, konfigurowalny z wykorzystaniem różnych urządzeń radiolokacyjnych dla uzyskania maksymalnej elastyczności w realizacji misji.

Bat działa w trybie BLOS („poza zasiegiem wzroku”) i został przygotowany do realizacji misji taktycznych takich jak łączność, SIGINT, walka radio-elektroniczna, misje ratunkowe, obserwacja portowa lub morska.

Dowiedz się więcej

Samolot wielozadaniowy następnej generacji

fighter jet at rest on dry lake bed during sunset

F-35 Lightning II

The F-35 Lightning II to trudno wykrywalna, naddźwiękowa platforma lotnicza zaprojektowana, aby spełnić wymagania Stanów Zjednoczonych i koalicyjnych sił obronnych na całym świecie w zakresie efektywnego kosztowo samolotu wielozadaniowego następnej generacji. F-35 może współpracować z systemem IBCS i został samolotem Joint Strike Fighter Sił Powietrznych RP (SP RP).

Więcej informacji

Systemy nawigacyjne

Young white male inside ship looks at computer screens

Radar Sperry Marine

Marynarka Wojenna RP używa ponad stu morskich radarów nawigacyjnych firmy Northrop Grumman Sperry Marine. Należy do nich 110 radarów Bridge Master, oraz 17 wdrożonych radarów VisionMaster. Marynarka Wojenna zamówiła kolejnych 27 radarów VisionMaster. Radary Sperry Marine są podstawowymi radarami nawigacyjnymi dla Marynarki Wojennej RP.

Więcej informacji nt. Sperry Marine
man holding electronics

LITEF

Northrop Grumman LITEF, niemiecka filia koncernu Northrop Grumman, dostarcza szereg inercyjnych systemów nawigacyjnych i referencyjnych do zastosowań lotniczych, lądowych i morskich.

Więcej informacji

Nowoczesne środki wykrywania

radar on front of aircraft

SABR (Scalable Agile Beam Radar) APG-83 AESA

SABR APG-83 to stacja radiolokacyjna kierowania ogniem z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) oferowana w procesie modernizacji polskich samolotów F-16. Oparte na 40-letnim doświadczeniu firmy Northrop Grumman w produkcji radarów urządzenie zostało dopasowane do aktualnej konstrukcji, systemu zasilania i chłodzenia F-16, co eliminuje konieczność wprowadzania modyfikacji w maszynach Grupy A.

Więcej o SABR

Środki łączności

electronic box

Park Air M7 VHF/UHF

Seria definiowalnych programowo radiostacji Park Air M7 VHF/UHF została zaprojektowana dla sił zbrojnych, spełniając szeroki zakres skomplikowanych potrzeb komunikacyjnych w zastosowaniach stacjonarnych, morskich i mobilnych. Zbudowane w oparciu o nie nasze niezawodne systemy zapewniają bezpieczeństwo ruchu lotniczego w Polsce.

Dowiedz się więcej

Materiały wideo

AKTUALNOŚCI

US military troops in tent on computer network

IBCS GOTOWY DO WDROŻENIA I DO INTEGRACJI W PRZESTRZENI WALKI

NORTHROP GRUMMAN ŁĄCZY ZDOLNOŚCI RODZAJÓW WOJSK PODCZAS „PROJECT CONVERGENCE”

military personel in war room

Northrop Grumman demonstruje zintegrowane prowadzenie ognia połączonych rodzajów wojsk podczas ćwiczeń Valiant Shield

back side view of a large military vehicle

Northrop Grumman dostarcza pierwsze kontenerowe Stanowisko Operacji Bojowych IBCS w ramach umowy z Polską

Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS)

IBCS Rozszerza Zdolności Wielodomenowe

Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS)

Northrop Grumman otrzymuje od US Army zamówienie na produkcję IBCS, kluczowego systemu wspierającego JADC2

Northrop Grumman integruje najszerszą, jak dotąd, gamę środków wykrywania w systemie IBCS, realizując zadanie przechwycenia celu naśladującego pocisk manewrujący

Koncern Northrop Grumman i firma Transbit przeprowadzili udaną demonstrację integracji polskich środków łączności radiowej z systemem IBCS

IBCS osiąga pozytywną decyzję Milestone C

Northrop Grumman Rozpoczyna Produkcję Bojowych Centrów Operacji (Engagement Operations Centers) na potrzeby programu WISŁA

IBCS Intercepts Multiple Targets, Demonstrates Resiliency and Survivability in Contested Environment

IBCS z powodzeniem niszczy nowoczesny taktyczny pocisk balistyczny i pocisk manewrujący w czasie rygorystycznych prób.

IBCS przechwytuje liczne cele i wykazuje się odpornością i przeżywalnością w trudnych warunkach terenowych.

Integrated Fire Control Network (IFCN)

Koncern Northrop Grumman, razem ze spółkami MBDA i Saab zademonstrował integrację rozproszonych systemów rakietowych i radarowych ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

Individuals cutting ribbon at event

Northrop Grumman otwiera biuro w Polsce

IBCS Engagement Operation Center

System Northrop Grumman jednocześnie przechwytuje liczne cele podczas próby w locie

System firmy Northrop Grumman przechwycił pocisk rakietowy na wydłużonym dystansie podczas testu w locie

Northrop Grumman in Poland banner

Northrop Grumman zyskuje 713 mln USD za polski system obrony powietrznej i przeciwrakietowej następnej generacji